Bozulan Veya Silinen Word Dosyalarını Nasıl Kurtarılır
Word Dosyaları Kurtarma
Bozuk word dosyası nasıl kurtarılır. Mikrosoft Office hemen hemen hepimizin bilgisayarında olan bir programdır. Bunu bilen yazılım korsanları yani hacker’lar son saldırılarında aracı olarak word dosyasıları kullandılar. Türkiye’nin en büyük siber saldırısında kullanılan yöntemlerden bir tanesi olarak word dosyalarının bir kısmı bozuldu veya silindi. Özellikle uzun süre zaman harcayın tez, ödev gibi veri hazırlayanlar için bu durum bir felaket oldu. Bu nedenle silinen veya bozulan word dosyalarını nasıl geri getirebiliriz sorusunun cevabı internette çokça arananlar arasına girdi. Bizde bu konuda size yardımcı olabilelim istetik.

Öncelikle şu ayrıntıdan bahsedelim. Şayet word dosyanızın uzantısı doc ise durum biraz daha kurtarılabilir ve biraz daha kolay olacaktır. Ancak docx ise durum biraz daha zorlu olaraktır. Çünkü doc uzantılı dosyaları kurtarmanın bir iki yolu mevcut iki docx uzantılı dosyaları kurtarmanın yolları çok kısıtlı.

Silinen veya bozulan doc uzantılı doyaları geri getirmek için.

1. Hali hazırda silinen bir dosyamız mevcut ise bu evrakın bilgisayarımızda mevcut bir kısa yolu veya geri dönüşüm kutusundan geri yüklenmesi seçeneği mevcut. Geri dönüşüm kutusunda bulunması durumda zaten kurtulmuş demektir. Geri dönüşüm kutusundan geri yüklemek sıkıntıyı çözecektir. Peki silinmiş ve bilgisayarımızda sadece kısa yolu mevcut ise ne yapmalıyız.

Bunun için word menüsünde “dosya” seçeneğinin altında bulunan “aç” seçeneği ve devamında “onar” seçeneği ile dosyamızı kurtarmamız mümkün. Ancak bu bir çok durumda işimizi görmeyecektir. Bilgisayarımız içinde kayıtlı en son halinden bir önceki hali ile bulunmuş olması gibi bir seçeneğin olması gerekmekte. Yani bozulan veya silinen word dosyanızın kurtarmanız için en basit ancak en etkisiz yöntemlerin başında geliyor. Kesin bir çözüm bulamayabilirsiniz. Bu durumda

2. seçeneğimiz devreye giriyor. Bozulan veya silinen word dosyalarımızı geri getirmek için gerekli olan ikinci yol ise şu şekilde ; öncelikle belirtelim bu yol sadece bozulan word dosyalarını kurtarma işlemi için geçerlidir. windows sistemi kullan tüm kullanıcıların bilgisayarında “not defteri” mevcut. Bozulan word dosyanızı not defteri ile açın. Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus dosya açma türüne ” tüm dosya tipleri”ni seçmemiz yeterli olacaktır. Açılan evrakı kopyala yapıştır yöntemi ile alıp yedeklememiz ve dolayısıyla kurtamamız mümkün demektir.

Her iki yöntemi denediniz ve yine de bozulan veya silinen word dosyanızı kurtamadıysanız. Son olarak kurtarma programlarının deneyin.

3. seçeneğimiz ise kurtarma programları bozulan veya silinen word dosyalarınız için kullanabileceğiniz en kullanışlı ve yüzde 90 oranında işini görecek olacak “Getdata” isimli program. Program kesinlikle çok faydalı ve küçük. Ama bu programda doc uzantılı dosyalar için kullanışlı. docx için programı için hemen hemen hiç işe yaramıyor desek yeridir. programı buradan indirebilirsiniz.

Şayet word kurtarmak istediğiniz word dosyasının uzantısı docx ise bozulan veya silinen word dosyanızı kurtarmanız çok ama çok zor. Bunun için internette “docxRepair” isimli program tavsiye edilmekte. Ancak 45 dolar gibi bir fiyatı mevcut. Program hali hazırda tarafımızdan denenmemiştir. Programı buradan indirebilirsiniz.

Son söz olarak Office’in resmi internet sitesindeki resmi açıklamadan da bozulan veya silinen word dosyalarını kurtarmak fikir edinebilirsiniz. Resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar: admin

1980 Üsküdar'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. :) Edindiğim tecrübeler ve teknoloji'ye olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. huseyinerol.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.