Ekranların Yaydığı Tehlikeli Mavi Işıktan Kurtulmanın Yolu
Ekranların yaydığı mavi ışık sağlıklı uykunun önündeki en büyük engellerden biri. Uyku sorunlarını aşmak ve kaliteli bir uyku için Flux uygulamasını kullanabilirsiniz.
Akıllı telefondan tablete, dizüstünden masaüstü bilgisayara hayatımızın her anı elektronik cihazlar ile çevrili.
Bu cihazların bize etkileri ise sandığımızdan büyük olabilir. Uykularımızı alt üst eden mavi ışık etkisini birçok okurumuz önceki haberlerimizden hatırlayacaktır.
Hatırlamayanlar için kısaca açıklayacak olursak, monitörlerin yaydığı 3 ana renkten mavinin uyku üzerindeki olumsuz etkileri olduğunu, uykuyu kaçırdığını ve uyku düzenini bozduğunu söyleyebiliriz.
Tabii ki buna karşı üreticiler de boş durmuyor ve kendi filtrelerini geliştiriyor.
Android ve iOS’ta mavi ışık filtresi var. Buna rağmen iOS’ta Night Shift olarak adlandırılan özellik tüm iPhone ya da iPad modellerinde kullanılmıyor.
Android’de de benzer bir durum söz konusu… Ayrıca, masaüstü işletim sistemlerinde de bu türden filtreler varsayılan olarak sunulmuyor.

fluxx

Bu noktada gözlerimizi 3. parti geliştiricilerin uygulamalarına çevirmemiz gerekiyor. Mavi ışık sorununa her platformda çözüm olabilecek F.lux adlı bir uygulama bulunuyor.
iOS ve Android platformlarında mobil sürümü sunulan uygulamanın Windows, macOS ve Linux sürümleri de bulunuyor.
Uygulama konumunuzu kullanarak günün saatlerine göre mavi ışık filtresini devreye alıyor ve ekranın kelvin derecesini düşürüyor.

İNDİR

 

 

Yazar: admin

1980 Üsküdar'da gözlerimi açtığım hayatıma, Türkiye'de devam ediyorum. :) Edindiğim tecrübeler ve teknoloji'ye olan sevgim, beni yazmaya teşvik eden bir hal aldı. Bilgiye olan açlığım ise araştırmacı kişiliğimi öne çıkardı. huseyinerol.com adresi ise şimdiye kadar edindiğim ve edinecek olduğum bilgileri, sizlerle paylaşmam için iyi bir aracı. Yazılarımı sizlerle paylaşmaktan büyük bir keyif alıyorum.

1 thought on “Ekranların Yaydığı Tehlikeli Mavi Işıktan Kurtulmanın Yolu

    Barış

    (29 Ağustos 2016 - 10:56)

    Faydalı, teşekkürler deniyeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.